July 8, 2008

Less then a penny?

This has to be the most frugal thing I've ever done. Yesterday I made home laundry soap . It was so easy. Why haven't I been doing this for years? Mine actually costs less then the link provided. I was able to buy everything at Woodman's. Two gallons of soap for 61 cents. Wow! That works out to less then one penny per load! The only thing I would change next time I make a new batch is to make the powder recipe. Two gallons is a lot to store at one time.

If you have any great homemade recipes please leave me a comment!

Grocery Spending:
Woodman's $27.19
Festival Foods $34.01
ShopKo Express $12.78 ($10 was cash for tonight's baby sitter)

McDonald's (husband) $3.57
Kwik Trip $4.47

Posted by Picasa
Post a Comment